روستای کردامیر شهریار - نقشه کردامیر در شهریار

روستای کردامیر شهریار - نقشه کردامیر در شهریار

کردامیر، یکی از روستاهای شهرستان شهریار در استان تهران می باشد.
جمعیت

این روستا در جوقین قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران سال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۱٬۸۹۸ نفر (۵۳۲ خانوار) می باشد.


کردامیر از دیروز تا امروز

درباره تاریخ کردامیر تحقیقاتی خاصی صورت نگرفته است ولی با توجه به شواهد تاریخی و استناد به گفته باستان شناسان می توان به گوشه ای از تاریخ کردامیر پی برد.
بر طبق گفته باستان شناسان یکی از سه دروازه و راه های ورودی به شهریار در دوران گذشته کردامیر بوده است و با توجه به ارتباطی که بین تپه های باستانی جوقین – مربوط به دوران ساسانی – و کردامیر که روستای مجاور می باشد، می توان گفت که سابقه تاریخی کردامیر به دوران پیش از اسلام بر می گردد.
همچنین وجود امام زاده هارون و آثار باستانی به دست آمده از این مکان و گورستان آن ، سابقه تاریخی و تمدنی آن را در دوره بعد از اسلام اثبات می کند.
آشکار است که این روستا به دلیل آبادانی و آب و هوایی مطبوع به عنوان یکی از قریه های شهریار قدیم ، به موازات تاریخ شهریار ، دارای سابقه تمدن می باشد.

در دوران معاصر کردامیر وضعیتش متضاد با دیگر مناطق داشته است در حالیکه خان ها و زمین داران زورگو در روستاها به چپاولگری و غارت رعیت می پرداختند، مردم کردامیر از خان ها و باغ داران بزرگ آن که از سادات نیز بوده اند به نیکی یاد می کنند و رفتار دوستانه ی متقابل خان ها و مردم را قدیمی های کردامیر تایید می کنند.

لازم است به از جان گذشتگی مردم کردامیر در راه میهن اشاره کرد، کردامیر زادگاه ده ها تن از شهدای ایران زمین دو دوران جنگ است که از جمله می توان شهیدان مداحی، از شهدای بنام شهریار را نام برد.

در عرصه علم و فرهنگ و هنر، کردامیر افتخارآفرینان بسیاری را به جامعه معرفی کرده که شمار تحصیل کرده های بالا و صد ها متخصص و مدیر و مسئول دولتی و اساتید دانشگاه در سطح استان و کشور و حتی دنیا گواه این مدعاست.

در ورزش می توان از هادی افشار دارنده مقام قهرمانی جهان در رشته تکواندو یاد کرد.

کردامیر به دلیل نزدیکی به تهران و سرسبزی خیره کننده ی باغات میوه ی آن امروزه مورد توجه ویژه سرمایه گذاران بخش تفریحی و ساختمان سازی قرار گرفته و احداث ویلاهای تفریحی و مراکز تجاری ، توجه ویژه به آن را صد چندان می کند.

کردامیر یکی از قطب های کشاورزی در منطقه بوده که محصولات کشاورزی و میوه های کردامیر زبان زده همگان است.


بقعه متبرکه امامزاده هارون(ع)

بقعه امامزاده هارون در روستای کرد امير در شهريار ،جاده رباط کريم واقع شده است .
گفته می شود ايشان از اعقاب امام موسی کاظم (ع) است .
ساختمان بقعه آن حضرت بسيار قديمی و دارای گنبدی خشتی است که فاقد گلدسته و الحاقات جانبی است.
اين بقعه با نظارت ميراث فرهنگی در حال بازسازی و نصب ضريح آهنی است .مجتمع بزرگ تجاری امیرکبیر کردامیر

فاز اول مجتمع بزرگ تجاری امیر کبیر با سرمایه گذاری بخش خصوصی افتتاح شد.
این مرکز تجاری با مساحتی قابل توجه واقع در ابتدای کردامیر با ساختمانی با معماری زیبا طی بیشتر از یک سال ساخته و به بهره برداری رسید و به نظر می رسد بتواند کلیه نیازهای اقتصادی مردم کردامیر و مناطق اطراف را به طور کامل برطرف کند.
هم اکنون واحد های تجاری و مغازه های این پاساژ در ابعاد متنوع و قیمت های مناسب آماده واگذاری به مردم کردامیر است.
املاک ولیعصر شهریار


در گام های بعدی فازهای دیگر این مجتمع بزرگ تجاری – تفریحی به بهره برداری خواهد رسید.


باشگاه ورزشی شهدای کردامیر

در راستای غنی سازی اوقات فراغت جوانان کردامیری وکشف استعداد آنها و همچنین پیشرفت سطح ورزش در کردامیر ، باشگاه ورزشی شهدای کردامیر به مدریت جمالیان افتتاح شد.
این باشگاه ورزشی با دارا بودن امکانات ویژه و بهره بردن از تجارب ازشمند مربیان ، زمینه ی بسیار مناسبی را برای پیشرفت جوانان در عرصه ورزش در کردامیر فراهم آورده است.
باشگاه به صورت تمام وقت لوازم ورزشی و بدنسازی خود را به همراه آموزش توسط مربیان معروف ، در اختیار جوانان کردامیر قرار می دهد.
آدرس : کردامیر - بعد از سه راه شفیع آباد – ساختمان ولی عصر – باشگاه بدنسازی شهدای کردامیرخانه های بهداشت تحت پوشش مرکز بهداشتی درمانی امیریه

آدرس: جاده شهريار به رباط كريم، سه راه بردآباد، خيابان امام خميني، سه راهي بردآباد و كردزار و كردامير، روستاي دوم

شماره تماس شبکه بهداشت: 65647800

گردآورنده مقاله توسط: املاک ولیعصر شهریار

عکس های ملک