رزکان شهریار - رزکان شهریار کجاست - نقشه رزکان شهریار

رزکان شهریار - رزکان شهریار کجاست - نقشه رزکان شهریار

رزکان یکی از دهستان های شهر شهریار در استان تهران می باشد. رزکان یکی از ۶ دهستان اصلی شهرستان شهریار به حساب می‌آید.
درباره رزکان شهریار و باغ ویلاهای این شهر در سایت املاک ولیعصر شهریار جستجو نمایید

روستاها

الورد، دهشاد بالا، دهشاد پایین، دینارآباد، اسکمان، قره تپه، رزکان، رضی آباد بالا، رضی آباد پایین،

رزکان در مشروطه

رزکان به عنوان یکی از شناخته‌ترین آبادیهای قدیمی، تاریخی و سرسبز می‌باشد که در زمان مشروطه ده مخبرالسلطنه بوده است، به طوری که در کتاب «عین الدوله و رژیم مشروطه» آمده است:جواب و سؤال سپهدار و سردار اسعد مجدداً این شد که آنها از رباط کریم بیایند به قاسم‌آباد و ما از راه علیشاه عوض که در تصرف ماست برویم قره تپه ده سپهدار، از آنجا سپهدار، سردار اسعد را ملاقات نموده قرار جدیدی بدهند که کلیه بر آن قرار داد رفتار نماییم. پس بنا شد از کرج حرکت کنیم. مجاهدین دسته دسته سان داده حرکت کردند. من هم با یکصد سوار از ولایتی و ترک به راه افتاده وقتی به قره تپه رسیدم دیدم منزل نیست. یکسره رفتم رزکان ده مخبرالسلطنه که باغ و عمارت ممتاز دارد و آنجا منزل کردم. طولی نکشید که یفرم با دستجات خود وارد شد یکسر آمد پیش من، سوارهای او هم با سوارهای من یک جا منزل کردند.

از قزوین تا این منزل میان من و یپرم خان کدورتی بود که چندان به هم نزدیک نمی‌شدیم؛ ولی چون اینجا موقع کار بود کدورت به کلی زایل گردید. پس از صرف چای گفتند سردار اسعد از قاسم‌آباد به قره تپه آمده که از سپهدار دیدن نماید. یپرم گفت خوب است من و شما هم برویم قره تپه با سردار اسعد ملاقات کنیم. پس فوراً هردو نفر جلودار سوار شده از رزکان به قره تپه رفتیم و وقتی رسیدیم که سپهدار و سردار اسعد مشغول صحبت بودند. سپهدار ما را به سردار اسعد معرفی کرد و گفت این دو نفر در همه جا مقدمه الجیش و فاتحین ما هستند. هردو تعارفی گرم به من و یپرم نمودند. در این حین معزالسلطان وارد شد. مذاکره فقط راجع به حرکت به سمت تهران بود، در همین مجلس قرار بر این شد که صبح زود من و یپرم با دویست نفر دسته خود حرکت و از راهی که سپهدار به ما بلد می‌دهد به فیروز بهرام برویم و آنجا بمانیم تا اردوی بختیاری و بقیه مجاهدین برسند
.

باغ ویلا در رزکان شهریار

درخصوص خرید باغ ویلا در روستان رزکان شهریار با املاک ولیعصر شهریار مشاوره بگیرید
سایت املاک ولیعصر شهریار
امامزادگان شهریار - رزکان

بقعه متبرکه امامزاده ابراهيم (ع)

امامزاده ابراهيم زرکان ،در شهريار ،در روستای الورد دهستان رزکان واقع شده است . آن حضرت از نوادگان اما موسی بن جعفر (ع) است .بنای امامزاده شامل ساختمانی بسيار قديمی است . که جزو آثار باستانی و دارای گنبد از خشت و گل و فاقد گلدسته و بناهای الحاقی است .ضريحی فلزی بر روی مرقد امامزاده نصب شده است .

بقعه متبرکه امامزادگان احمد و رضا (ع)

بقعه امامزادگان احمد و رضا (ع) در دهستان رزکان در مسير جاده شهريار به تهران واقع شده است.نسب ايشان به حضرت امام موسی کاظم (ع) می رسد.ساختمان بقعه مزبور قديمی با ديوارهای بار بر و پلان مربع شکل است و نمای خارجی آن به صورت آجر نماست .دارای گنبدی آجری با نمای داخلی سفيد کاری است .اين بنا جزء آثار باستانی و فاقد الحاقات جانبی است .در سالهای اخير از اره داخل بقعه به ارتفاع 5/1 متر سنگ و بقيه تا سقف آيينه کاری شده است .


بقعه متبرکه امامزاده عبد الله (ع)

بقعه متبرکه امامزاده عبد الله (ع) در روستای رزکان ،در مسير جاده روستای اسکمان به دهشاد شهرستان شهريار واقع شده است .آن حضرت از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (ع) است. ساختمان بقعه قديمی و در قسمت جنوبی جاده و خارج از روستاست اين بقعه به صورت چهار ديواری با گنبدی گلی و بسيار قديمی است که داخل آن سفيد کاری شده است .بقعه مزبور فاقد گلدسته و الحاقات جانبی و جزو آثار باستانی است .در سال جاری ضريحی آهنی جهت پوشش مرقد مطهر ساخته شده و نصب گرديده است .پایگاه های بهداشتی تحت پوشش مرکز بهداشتی درمانی دینارآباد

رزکان
آدرس: روستای رزکان-کوچه گلستان-پلاک30
شماره تماس مرکز بهداشت: 65933506


نقشه و آدرس: استان تهران، شهرستان شهریار، بخش مرکزی، دهستان رزکان، روستای رزکان


گرداوری مقاله توسط املاک ولیعصر شهریار

عکس های ملک